CO SIĘ STAŁO Z NASZĄ SZKOŁĄ? zapraszamy do zapoznania się z treścią rozmowy Joanny Herman z dr. Łukaszem Tupaczem – wykładowcą akademickim, pełnomocnikiem Dziekana ds. praktyk studenckich Centrum Badań nad Dydaktyką Języka i Literatury na Wydziale Nauk Humanistycznych UKSW, nauczycielem języka polskiego w warszawskim XVIII liceum ogólnokształcącym im. Jana Zamoyskiego i w Technikum Architektoniczno-Budowlanym im. Stanisława Noakowskiego w Warszawie https://uksw.edu.pl/badania-i-nauka/co-sie-stalo-z-nasza-szkola/
Zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej nt. „Teksty kultury w (glotto)dydaktyce”
Centrum Badań nad Dydaktyką Języka i Literatury Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Katedra Języków Słowiańskich Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku serdecznie zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Teksty kultury w (glotto)dydaktyce”, która odbędzie się online w dniu 24 maja 2024 r.
Jest to piąta konferencja z cyklu spotkań poświęconych zagadnieniom (glotto)dydaktyki organizowanych na Wydziale Nauk Humanistycznych UKSW, a zarazem już trzecia realizowana we współpracy z Katedrą Języków Słowiańskich na Przykarpackim Uniwersytecie Narodowym im. Wasyla Stefanyka.
Proponujemy przyjrzenie się następującym zagadnieniom:
- Rozwijanie sprawności językowych (w tym. m.in. tzw. twórczego pisania) z wykorzystaniem tekstów kultury.
- Literatura i kultura jako narzędzie rozwijania kompetencji językowych i międzykulturowych.
- Motywowanie do nauki języka obcego za pomocą propozycji pracy z rozmaitymi tekstami kultury.
- Specyfika tekstów kultury (m.in.: filmy, piosenki i pieśni, legendy, sztuki plastyczne, obiekty muzealne, wystawy, pomniki, przestrzeń miejska) w nauczaniu języka obcego.
- Cele nauczania języka obcego a potrzeby uczących się w zakresie wykorzystania tekstów kultury w tym procesie.
- Literatura i kultura na studiach filologicznych w perspektywie (glotto)dydaktycznej.
- Pozytywne i negatywne doświadczenia lektorskie dotyczące wykorzystywania tekstów kultury w nauczaniu języka obcego.
- Teksty kultury na zajęciach z języka polskiego jako obcego/drugiego/odziedziczonego w kształceniu językowym uczniów z doświadczeniem migracji.
Propozycje referatów można zgłaszać do 7 kwietnia 2024 r. za pomocą formularza online: https://forms.office.com/e/uup0sVHfNd
Uczestnicy otrzymają potwierdzenie przyjęcia referatu do 22 kwietnia, natomiast program konferencji zostanie przesłany do 10 maja 2024 r.
Uwaga! Udział w konferencji jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń.
Komitet organizacyjny:
dr Agnieszka Karolczuk, WNH UKSW
dr Vira Neszew, WNH UKSW
dr Łukasz Tupacz, WNH UKSW
dr Olga Łazarowycz, PNU
mgr Marcin Miłko, WNH UKSW
mgr Agnieszka Ciarkowska-Nguyen, WNH UKSW
mgr Samanta Busiło, PNU
Nowe czasopismo językoznawcze „Edukacja Językowa i Komunikacja”
Planowanie ukazanie się pierwszego numeru: IV kwartał 2023 roku
Zapraszamy do zgłaszania artykułów do 15 kwietnia 2023 r.: edukacjaikomunikacja@uksw.edu.pl
Główna dyscyplina: językoznawstwo. Pozostałe: literaturoznawstwo, nauki o kulturze i religii, nauki o komunikacji społecznej i mediach, pedagogika, psychologia.
W roczniku „Edukacja Językowa i Komunikacja” dostępnym bezpłatnie online prezentowane będą wyniki badań, opisy doświadczeń i refleksje dotyczące szeroko pojętej edukacji językowej oraz łączących się z nią zagadnień komunikacji językowej i międzykulturowej. Dzięki temu czasopismo dostarczać będzie inspiracji metodykom i praktykom edukacji językowej: nauczycielom przedmiotu język polski, nauczycielom języka polskiego jako obcego/drugiego/odziedziczonego i języka edukacji szkolnej, nauczycielom języków obcych, asystentom kulturowym, edukatorom międzykulturowości oraz specjalistom z zakresu komunikacji.
W ciągu trzech lat planowane jest spełnienie warunków niezbędnych do znalezienia się na liście czasopism punktowanych MEiN.
Czasopismo „Edukacja Językowa i Komunikacja” będzie zawierać:
- Artykuły naukowe: oryginalne opracowania teoretyczne, metodologiczne, metodyczne.
- Opracowania materiałowe i praktyczne dotyczące zagadnień związanych z edukacją językową i komunikacją.
- Recenzje publikacji z zakresu edukacji językowej i komunikacji.
- Sprawozdania.
Redakcja: dr Karolina Zioło-Pużuk (UKSW, k.ziolo-puzuk@uksw.edu.pl), dr Agnieszka Karolczuk (UKSW, a.karolczuk@uksw.edu.pl),
dr Mateusz Kowalski (UKSW), dr Julia Krauze (UKSW), dr Grzegorz Lisek (Uniwersytet w Greifswaldzie, Niemcy), dr Vira Neszew (UKSW), dr Alberto Regagliolo (UKSW), mgr Marcin Miłko (UKSW), mgr Agnieszka Ciarkowska-Nguyen (UKSW)
Rada Naukowa
prof. Bernhard Brehmer, Uniwersytet w Konstancji, Niemcy
prof. Dagmar S. Divjak, Uniwersytet w Birmingham, Wielka Brytania
prof. Tsenka Ivanova, Uniwersytet Św. Cyryla i Metodego w Wielkim Tyrnowie, Bułgaria
dr hab. Anna Kozłowska, prof. ucz., Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Polska
dr hab. Magdalena Smoleń- Wawrzusiszyn, prof. ucz., Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Polska
dr hab. Magdalena Sowa, prof. ucz., Uniwersytet Marii Skłodowskiej- Curie w Lublinie, Polska
doc. dr Olga Łazarowycz, Przykarpacki Narodowy Uniwersytet im. Wasyla Stefanyka, Ukraina
dr John Bates, Uniwersytet w Glasgow, Wielka Brytania
dr Beata Kułak, Uniwersytet we Fryburgu, Szwajcaria
dr Jiří Muryc, Uniwersytet w Ostrawie, Republika Czeska
Zapraszamy do kontaktu i zgłaszania artykułów.
Wytyczne dla autorów: https://wydawnictwo.uksw.edu.pl/strony/dla-autorow-6 (plik do pobrania: Wytyczne dla autorów)
Centrum Badań nad Dydaktyką Języka i Literatury
Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Warszawie,
Katedra Języków Słowiańskich
Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka
w Iwano-Frankiwsku (Ukraina)
oraz
Zakład Nauczania Języka i Kultury Polskiej
Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie
w Londynie (Wielka Brytania)
serdecznie zapraszają do udziału w konferencji naukowej online pt.:
Edukacja językowa i literacka: od przedszkolaka do seniora,
która odbędzie się w dniach 19 – 20 maja 2023 roku
Jest to czwarta konferencja z cyklu spotkań poświęconych zagadnieniom dydaktyki (w tym glottodydaktyki) organizowanych na Wydziale Nauk Humanistycznych UKSW. W tym roku po raz drugi konferencja jest realizowana we współpracy z Katedrą Języków Słowiańskich na Przykarpackim Uniwersytecie Narodowym im. Wasyla Stefanyka. W zeszłym roku tematyka była skoncentrowana na specyfice pracy zdalnej. W tym roku przedmiotem refleksji będą zagadnienia teoretyczne, badania oraz rozwiązania praktyczne dotyczące edukacji literackiej i językowej, a szczególnie uczeniu (się) języków obcych oraz języka polskiego jako obcego/ drugiego/odziedziczonego, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki pracy w poszczególnych grupach wiekowych (dzieci, młodzież, studenci, osoby dorosłe, seniorzy).
Referaty można wygłosić w języku polskim, ukraińskim lub angielskim. Czas przewidziany na wystąpienie to 20 minut.
Zakres tematyczny referatów
- Nauczanie języka polskiego jako obcego/drugiego/odziedziczonego i języków obcych w grupach zróżnicowanych pod względem wieku.
- Specjalne potrzeby edukacyjne związane z wiekiem uczestników zajęć.
- Nauczanie kultury polskiej (szczególnie literatury) w grupach zróżnicowanych pod względem wieku (m.in. edukacja formalna i nieformalna, Uniwersytety Trzeciego Wieku).
- Kształcenie nauczycieli i lektorów w zakresie strategii dydaktycznych uwzględniających etapy rozwoju dzieci i młodzieży oraz odpowiednich do profilu osób dorosłych lub seniorów.
- Nauczanie specjalistycznych odmian języka polskiego jako obcego oraz języków obcych.
- Praca z uczniem z doświadczeniem migracji.
Propozycje referatów prosimy zgłaszać do 3 kwietnia 2023 roku za pomocą formularza online: https://forms.gle/z2PNHZfQ3cewm1NG8).
Uczestnicy otrzymają potwierdzenie przyjęcia referatu do 17 kwietnia 2023. Program zostanie przesłany do 15 maja 2023.
Istnieje możliwość publikacji wygłoszonych referatów w tomie monograficznym po uzyskaniu pozytywnych recenzji. Zasady redakcji tekstów uczestnicy otrzymają po zakończeniu konferencji.
Opłata konferencyjna za udział z referatem wynosi 75 złotych, bez referatu: 50 złotych.
Pytania dotyczące organizacji konferencji można kierować do p. Łukasza Tupacza (e-mail: l.tupacz@uksw.edu.pl).
Komitet organizacyjny
dr Karolina Zioło-Pużuk (UKSW), dr Vira Neszew (UKSW), mgr Łukasz Tupacz (UKSW), mgr Marcin Miłko (UKSW), mgr Dorota Hrycak- Krzyżanowska (PUNO), dr Olga Łazarowycz (PNU), mgr Samanta Busiło (PNU)
Partnerem edukacyjnym konferencji jest program „Szkoła ucząca się” zainicjowany w 2000 roku przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.
Centrum Badań nad Dydaktyką Języka i Literatury na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Katedra Języków Słowiańskich Przykarpackiego Narodowego Uniwersytetu im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku (Ukraina) zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji online:
„Edukacja językowa i literacka online. Od wyzwań do rozwiązań”
Konferencja odbędzie się 2 kwietnia 2022 r.
Szanowni Państwo,
zapraszamy do udziału w trzeciej glottodydaktycznej konferencji organizowanej na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W tym roku współorganizatorem wydarzenia jest Katedra Języków Słowiańskich Przykarpackiego Narodowego Uniwersytetu im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku na Ukrainie.
W trakcie wcześniejszych konferencji skupialiśmy się na glottodydaktyce polonistycznej. W 2022 roku chcemy poszerzyć zakres tematyczny konferencji o nauczanie języków obcych, języka polskiego oraz literatury (w szkole i poza nią) oraz skoncentrować się na specyfice nauki online. Doświadczenia z lat 2020 i 2021 pokazały, że nauka w takim trybie może być efektywna, ale też wyraźniej uwidoczniły się jej niedostatki, w tym kwestie potrzeb z zakresu kształcenia nauczycieli i wspierania uczniów w środowisku online.
Zapraszamy do udziału w konferencji nauczycieli, lektorów oraz badaczy zajmujących się opisywaną problematyką. Zapraszamy również nauczycieli języka polskiego, którzy ze swoimi uczniami przez ponad rok pracowali zdalnie nad zagadnieniami literackimi i językowymi. Chcielibyśmy, aby konferencja stała się miejscem wymiany doświadczeń, dobrych praktyk oraz wyników najnowszych badań naukowych.
Przewidujemy publikację pokonferencyjną w 2023 roku.
Zapraszamy do wystąpień poruszających między innymi następującą problematykę:
- Kierunki rozwoju edukacji nauczycieli języków obcych oraz języka polskiego w kontekście edukacji zdalnej.
- Edukacja zdalna na lekcjach języka polskiego i języków obcych – wyzwania, potrzeby, metody, rozwiązania, efekty, refleksje.
- Zdalna edukacja językowa i literacka w szkole – które jej elementy warto zostawić na dłużej?
- Specyfika pracy online w grupach o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
- Podręczniki, kursy, szkolenia pomocne w pracy nauczyciela.
- Przykłady rozwiązań, dobre praktyki w zakresie edukacji językowej i literackiej online
Temat referatu i abstrakt (do 100 słów) należy wysłać do 30.01.2022 r., wypełniając formularz rejestracyjny: https://forms.gle/77fUMosMkmKo2sz18
Informacja o zaakceptowanych referatach zostanie przesłana do 21.02.2022 r.
Opłata konferencyjna (obejmująca publikację): 75 złotych.
W przypadku pytań prosimy o kontakt: konferencjaWNHUKSW@gmail.com
Serdecznie zapraszamy!
W imieniu Komitetu Organizacyjnego:
- dr Karolina Zioło-Pużuk
- dr Vira Neszew
- dr Olga Łazarowycz
- Samanta Busiło
- Agnieszka Ciarkowska- Nguyen
- Marcin Miłko
- Łukasz Tupacz