Przejdź do treści

Wydział Nauk Humanistycznych UKSW

zaprasza Pracowników, Studentów i Absolwentów

do udziału w jubileuszowej konferencji

LOGOS – SŁOWO, ROZUMNOŚĆ, TWÓRCZOŚĆ  

Konferencja odbędzie się w dniach 8-9-10 lutego 2025 roku,

w Gmachu UKSW przy ul. Dewajtis 5 w Warszawie,

w Auli Jana Pawła II i w Auli Muzycznej.

Konferencji towarzyszy Zjazd Absolwentów, który odbywa się permanentnie przez 3 dni.

W październiku 2024 roku minęło 25 lat od powstania filologii polskiej, która była pierwszym kierunkiem na Wydziale Nauk Humanistycznych. Potem utworzyliśmy jeszcze filologię klasyczną, filologię włoską, kulturoznawstwo i muzeologię; przez kilka lat prowadziliśmy pedagogikę. Dziś, święcąc jubileusz, z wdzięcznością myślimy o wszystkich, którzy wnieśli cząstkę swego życia w istnienie naszego Wydziału – pracujących, emerytowanych i Zmarłych. Serdecznie zapraszamy wszystkich dawnych i obecnych pracowników WNH UKSW, wszystkich studentów i absolwentów do udziału w jubileuszowej konferencji naukowej. Jej tematem uczyniliśmy Logos. To greckie słowo oznacza zarówno słowo i mowę, jak i rozumność. W teologii chrześcijańskiej Logos oznacza również Chrystusa jako przedwieczną drugą Osobę Boską. Obraliśmy termin ‘Logos’ jako znak jedności teologii, nauk humanistycznych oraz nauk o kulturze i religii.  

Wszystkich pracowników, studentów oraz absolwentów i wszystkich Gości

zapraszamy do udziału w sesjach naukowych oraz wydarzeniach towarzyszących:

W SOBOTĘ, 8 lutego, o godz. 17.00 zapraszamy do Auli Muzycznej na spektakl pt. Narodziny Słowa, oparty na fragmentach poezji Juliusza Słowackiego i muzyki fortepianowej Oliviera Messiaena pt. ‘Dwadzieścia spojrzeń na Dzieciątko Jezus’.Studenci WNH UKSW dedykują to przedstawienie pracownikom, studentom i absolwentom. Reżyseruje mgr Magdalena Hierowska, absolwentka UKSW i szkoły aktorskiej, doktorantka naszej uczelni. Na fortepianie zagra młody wirtuoz Adam Kałduński. Po przedstawieniu, o godz. 18.00, Michał Klubiński poprowadzi rozmowę ‘Mistyka Słowa – Słowacki i Messiaen’ z udziałem muzykologa Jerzego Stankiewicza; dyrektora Filharmonii Poznańskiej maestro Łukasza Borowicza oraz prof. Magdaleny Saganiak.

W NIEDZIELĘ, 9 lutego, o godz. 11.00 zapraszamy na panel dyskusyjny, poświęcony dialogowi i międzykulturowości, z udziałem prof. Anny Czajki-Cunico i jej Gości.

W NIEDZIELĘ, 9 lutego, o 12.30 zapraszamy także na uroczystą mszę św. koncelebrowaną do kościoła pokamedulskiego, a po niej na koncert chóru Gaudete in Domino pod dyrekcjąDoroty Dąbrowskiej.

Po przerwie na obiad, o godz. 15.00, zapraszamy do Auli Jana Pawła II na improwizowany wieczór wspomnień pracowników i absolwentów. Zamknięcie przewidujemy około 18.00. Rozmowy kuluarowe do 20.00.

Sesje naukowe są planowane na dni 8 i 10 lutego. Wkrótce roześlemy szczegółowy program.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, uczestnictwo w zjeździe jest bezpłatne.

PROSIMY PRZESYŁAĆ TĘ WIADOMOŚĆ ZNAJOMYM PRACOWNIKOM I ABSOLWENTOM

Z najserdeczniejszymi życzeniami i nadzieją spotkania w murach naszej Alma Mater

Dr hab. prof. ucz. Magdalena Saganiak, Pełnomocnik Dziekana ds. organizacji jubileuszu WNH UKSW

Komitet Organizacyjny – Dyrektor Instytutu Językoznawstwa dr hab. prof. ucz. Anna Kozłowska; Dyrektor Instytutu Literaturoznawstwa dr hab. prof. ucz. Anna Szczepan-Wojnarska; dr hab. prof. ucz. Dominika Budzanowska-Weglenda; ks. prof. dr hab. Józef Naumowicz; dr Dorota Dąbrowska; dr Filip Doroszewski; dr Łukasz Kucharczyk; dr Paweł Kuciński; dr Agnieszka Świątek; dr Rafał Janczarek; dr Łukasz Tupacz, mgr Artur Filipek; mgr Magdalena Hierowska; mgr Aleksandra Lesińska.

Warszawa, dn. 9 stycznia 2025 r.

Link do formularza zgłoszeniowegohttps://forms.office.com/e/fY0iemsKz1