glowny
filologia klasyczna
filologia polska
filologia wloska
kulturoznawstwo
muzeologia

AUTOKR(E)ACJA

 

W dniach 29-30 czerwca 2019 na halach targowych w Kielcach odbyła się wystawa klasycznej motoryzacji Classic&Youngtimer Show 2019, podczas której zaprezentowano blisko 200 starannie wyselekcjonowanych i unikatowych samochodów zabytkowych. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa sztuki AUTOKR(E)ACJA – FALSTART, której patronowała Katedra Muzeologii UKSW. Wystawa powstała z inicjatywy stowarzyszenia DMS heritage atelier w porozumieniu z głównym organizatorem – stowarzyszeniem Radomskich Klasyków, które od lat kreuje wydarzenia kulturalne związane z klasyczną motoryzacją.
Pod kuratelą prof. UKSW Małgorzaty Wrześniak i mgr Daniela Staszewskiego, na wystawie zaprezentowane zostało malarstwo Dariusza Mląckiego i Jacka Łydżby oraz design projektantów samochodowych – Michała Kurleja i Łukasza Myszyńskiego.
Umieszczona przy głównej scenie AUTOKR(E)ACJA  uzupełniła wystawę samochodów ukazując temat motoryzacji w sposób pozbawiony emocji technicznych, a wskazując na formę, bryłę i kształt. Umieszczenie tego typu wystawy na targach motoryzacyjnych stanowi ewenement, którego nietypowość wywoływało adrenalinę wśród organizatorów, czy wydarzenie zostanie pozytywnie przyjęte. Zostało! Obecność obrazów i designerskich projektów wzbudziła pozytywne emocje u odwiedzających, co ukazało wrażliwość społeczną na sztukę, a dla organizatorów konieczność (traktowaną jako misję społeczną) prezentowania jej na tego typu wydarzeniach. Szacuje się, że podczas dwóch dni trwania imprezy, targi odwiedziło kilkanaście tysięcy ludzi. Sukces wystawienniczy jaki niewątpliwie został osiągnięty w Kielcach poprowadzi do kolejnych wydarzeń związanych z motoryzacją w sztuce, a współpraca mająca miejsce w tym roku przy okazji Classic&Youngtimer show zaowocuje większą wystawą sztuki, która zostanie zaprezentowana podczas przyszłorocznej edycji targów. Nie będzie to już „falstart” jako zwiastun, tylko większe wydarzenie kulturalne na miarę Classic&Youngtimer Show 2020!

RELACJA Z WYSTAWY

KATALOG WYSTAWY

Copyright © 2023 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach