Przejdź do treści

Konferencja: „I była w tym Polska”. Podmiotowość narodowa i zbiorowa w sztuce. Idee – formy – metodologia.

Wydział Nauk Humanistycznych i Zakład Metodologii Badań Literackich

 serdecznie zapraszają na

VIII Ogólnopolską Konferencję Interdyscyplinarną:

 „I była w tym Polska”. Podmiotowość narodowa i zbiorowa w sztuce. Idee – formy – metodologia.

Konferencja  odbędzie się  w UKSW w dniach 24-26 czerwca 2022 r., w Auli Jana Pawła II oraz w Auli Muzycznej,
w Nowym Budynku przy ul. Dewajtis 5. Patronat nad konferencją objął J.M. Rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

Konferencja będzie miała charakter interdyscyplinarny. Jej zadaniem jest ukazanie idei i form, którymi zbiorowość wyraża swoją tożsamość w sztuce literackiej, muzycznej, teatralnej i filmowej. Wystąpią literaturoznawcy, językoznawcy, filmoznawcy, muzykolodzy i etnolodzy, odpowiadając na pytanie o polskość, szczególnie ważne w czasie przesilenia idei i wartości, w którym żyjemy. 

Spotkaniu badaczy będą towarzyszyły wydarzenia artystyczne:  Inscenizacja poematu „Fortepian Szopena” Cypriana Norwida, zagrana przez członków Koła Literackiego, z muzyką Chopina. Spektakl reżyseruje Magdalena Hierowska, studentka UKSW, aktorka, i recytatorka, animatorka amatorskiego ruchu teatralnego. Po przerwie nastąpi recital, w którym zabrzmi przede wszystkim muzyka polska (Chopin i Liszt, Paderewski, Szymanowski). W obu częściach na fortepianie zagra Adam Kałduński, laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych, który poprowadzi także warsztaty pt. „Lekcja słuchania Chopina”.

Symbolicznym jądrem konferencji jest muzyka Chopina. Ukaże się w genialnym poemacie Norwida oraz w grze wybitnego młodego pianisty, który wykonuje tę muzykę pięknie i z żarem. Artysta zagra na specjalnie w tym celu sprowadzonym fortepianie koncertowym. Oba wydarzenia artystyczne zaistnieją w Auli Jana Pawła II (mieszczącej 300 osób), będą dostępne dla wszystkich, także dla gości z zewnątrz, a poprowadzi je znawca i propagator muzyki Chopina, redaktor Polskiego Radia Jan Popis.

Konferencja jest częścią programu interdyscyplinarnego, rozwijanego od 2009 roku, ósmą konferencją w cyklu. Poprzednie spotkania  poświęcone były rozważaniom nad wspólnymi kategoriami ludzkiego poznania: medytacją, nieskończonością, bytem, nicością, różnicą, zmianą, czasem, przestrzenią, podmiotowością, odpowiedzialnością.  Sposobem naszego działania jest wolna rozmowa, pokonująca oddalenie i obcość, a celem – budowa obrazu świata wspólnego różnym dyscyplinom wiedzy i sztuki.

Planuje się wydanie monografii pokonferencyjnej w Wydawnictwie Naukowym UKSW, zawierającej rozszerzone referaty i zamówione artykuły, która będzie szóstą w serii, po już opublikowanych w UKSW: Medytacja (2010); Nieskończoność (2017); Społeczeństwo polskie dziś. Samoświadomość – uznanie – edukacja (2018); Byt (2019), Czasoprzestrzeń (2020); Odpowiedzialność za słowo (2021).  

Więcej informacji o programie badań interdyscyplinarnych na stronie  http://www.interdyscyplinaria.pl/

Program konferencji i wydarzeń towarzyszących znajduje się w załączniku.

09 czerwca 2022