Katarzyna Doboszyńska-Markiewicz, dr

2006 – magisterium, lingwistyka stosowana, Uniwersytet Warszawski
2003 – magisterium, filologia polska, Uniwersytet Warszawski

ZAINTERESOWANIA NAUKOWE

Semantyka i składnia wyrażeń funkcyjnych, w szczególności polskich linguistic hedges; lingwistyka formalna, metatekst.

DOROBEK NAUKOWY – PUBLIKACJE

2017

• Czy „właściwie” i „w zasadzie” rozmywają znaczenia? Rzecz o linguistic hedges, [w:] M. Danielewiczowa, K. Doboszyńska-Markiewicz, A. Wójcicka (red.), Nieokreśloność i granice, seria „Prace językoznawcze IFP UKSW”, t. 9, Warszawa 2017, s. 65–81.
  • [współred.] Nieokreśloność i granice,  M. Danielewiczowa, K. Doboszyńska-Markiewicz, A. Wójcicka (red.), seria „Prace językoznawcze IFP UKSW”, t. 9, Warszawa 2017, ss. 252.

2015

• O jakby nieostrości i jej swego rodzaju operatorach (linguistic hedges) – uwagi wstępne, Linguistica Copernicana, nr 12/2015, s. 137–155.
  • [współred.] Sens i brzmienie, red. M. Danielewiczowa, J. Bilińska, K. Doboszyńska-Markiewicz, J. Zaucha, Warszawa 2015, ss. 244.
  • O roli prozodii w wydobywaniu niektórych komponentów semantycznych na przykładzie operatorów adnumeratywnych [w:] Sens i brzmienie, red. M. Danielewiczowa, J. Bilińska, K. Doboszyńska-Markiewicz, J. Zaucha, Warszawa 2015, s. 119-131.

2013

• Operatory adnumeratywne w języku polskim – dystrybucja i znaczenia, Warszawa 2013.

2012

• Aproksymator „około”, czyli o problemach z dopełniaczem i dokładnym przybliżeniem, „LingVaria”2012, nr 1, s. 49–58.

2011

• Operator adnumeratywny „ponad”, czyli nieco więcej niż ‘więcej niż’, „Linguistica Coperni-cana”2011, nr 1, s. 125–139.

DOROBEK NAUKOWY – KONFERENCJE

2017

• Das Fremde in Kultur, Literatur und Sprache des 20. und 21. Jahrhunderts, 15-16 IX 2017, Instytut Filologii Obcych UJK Kielce (referat: Das Fremde in der Äußerung: zur Semantik polnischer Hecken-Ausdrücke)
  • Toruńskie Kolokwium Semantyczne, 31 VI 2017, Instytut Języka Polskiego UMK Toruń (referat: Przymiotnikowe operatory adnumeratywne typu „marne”, „bite” – próba charakterystyki formalno-semantycznej)