glowny
filologia wloska
kulturoznawstwo
muzeologia

Jacek Kopciński, prof. ucz. dr hab.

Dr hab. JACEK KOPCIŃSKI, prof. ucz.

STANOWISKO, PEŁNIONE FUNKCJE

prof. ucz.

KATEDRA, ZAKŁAD

Katedra Modernizmu Europejskiego

ADRES E-MAIL

j.kopcinski@uksw.edu.pl

WYKSZTAŁCENIE

2012 – profesor nadzwyczajny IBL PAN
2009 – habilitacja, nauki humanistyczne, historia literatury, Instytut Badań Literackich PAN
1998 – doktorat, nauki humanistyczne, historia literatury, Instytut Badań Literackich PAN
1989 – magisterium, filologia polska, Uniwersytet Warszawski

ZAINTERESOWANIA NAUKOWE

historia i teoria dramatu, historia literatury XX i XXI wieku, krytyka teatralna, teatr radiowy i telewizyjny, antropologia widowisk.

WYBRANE PUBLIKACJE

MONOGRAFIE AUTORSKIE

Gramatyka i mistyka. Wprowadzenie w teatralną „osobność” Mirona Białoszewskiego, Warszawa 1998.

Nasłuchiwanie. „Sztuki na głosy” Zbigniewa Herberta, Warszawa 2009.

Wybudzanie. Dramat polski. Interpretacje, Warszawa 2018.

MONOGRAFIE REDAGOWANE

Norwid Bezdomny. W 180 rocznicę urodzin poety, Warszawa 2002.

Herbert na językach. Współczesna recepcja twórczości Zbigniewa Herberta w Polsce i na świecie (współred.), Warszawa 2010.

Dramat w tekście – tekst w dramacie, Warszawa 2014.

Świat (w) polskiej dramaturgii współczesnej, Warszawa 2016.

ARTYKUŁY NAUKOWE

Na przekór formatowi. Kilka uwag o polskim dramacie współczesnym, „Załącznik Kulturoznawczy” 2020, nr 7.

Człowiek w płomieniach. Mityczna wyobraźnia Artura Pałygi, w: Ogień. Siła żywiołu, moc symbolu, potęga wyobraźni, Warszawa 2020.

Nowe przestrzenie subiektywności: Radiowy genotyp dramaturgii współczesnej, „Pamiętnik Teatralny” 2019 nr 2.

Cela Konrada, czyli polski dramat więzienny, w: Maski wolności w dramacie i teatrze XX i XXI wieku, Katowice 2019.

PRACE EDYTORSKIE

Transformacja. Dramat polski po 1989 roku. Antologia, t. 1-2, Warszawa 2012-13.

Lidia Amejko. Farrago. Dramaty, wybór i wstęp J. Kopciński, Warszawa 2021.

RECENZJE

No more shame. “Capri. Island of Refugees” by Krystian Lupa, w: "Il Volga nasce in Europa". Curzio Malaparte in Polonia e in Russia, Warszawa 2020.

Dzieciak w mętnej wodzie [„Ślub” Witolda Gombrowicza w reż. Necrosiusa w Teatrze Narodowym w Warszawie], „Teatr” 2018 nr 7-8.

WYBRANE KONFERENCJE

Wojna i pamięć w literaturze, sztuce, języku,  UG, Gdańsk 2009.

Dramaturgia Janusza Głowackiego – trochę teatru (próba całości), UG, Gdańsk 2012.

Staropolskie zwierciadło. Dawne widowiska polskie z perspektywy współczesnej, UKSW, IS PAN, Warszawa 2014.

Dramat w tekście – tekst w dramacie,  IBL PAN, Warszawa 2013.

Społeczeństwo polskie dziś: samoświadomość, uznanie, edukacja, UKSW, Warszawa 2016.

Świat (w) polskiej dramaturgii współczesnej, IBL PAN, Warszawa 2017.

Maski wolności w dramacie i teatrze XX i XXI wieku, UŚ, Katowice 2018.

Ogień w horyzoncie wyobraźni” (cykl „Ikony wyobraźni zbiorowej”), UKSW, Warszawa 2019.

Gatunki dramatyczne. Rekonfiguracje, IBL PAN, UŚ, Warszawa 2019.

Mrożek i nowoczesność, Instytut Teatralny, Warszawa 2021.

WYPROMOWANI DOKTORZY

Agnieszka Kramkowska, Gabinet luster. Śmiech w twórczości Zbigniewa Herberta (2012)

Kama Pawlicka, „Projekt Legnica”, czyli budowanie tożsamości mieszkańców Legnicy poprzez działalność Teatru im. Heleny Modrzejewskiej. Spektakle, dramaturgia, akcje społeczne (2018)

Jan Podniesiński, Strategia budowania zespołu artystycznego w zawodowym teatrze dramatycznym – studium przypadku Teatru Narodowego w Warszawie w latach 2003-2018 (2021)

GRANTY

Dramat Polski. Reaktywacja 2011-2015; grant NPRH nr 0093/FNiTP/H11/80/2011; kierownik projektu.

Dramat Polski. Reaktywacja-Kontynuacja, 2018-2023; grant NPRH nr 11H17013985; kierownik projektu.

PRZYNALEŻNOŚĆ DO STOWARZYSZEŃ I GREMIÓW NAUKOWYCH

Polskie Towarzystwo Badań Teatralnych

Towarzystwo Szekspirowskie

Rada Naukowa Instytutu Badań Literackich

INNE AKTYWNOŚCI

Redaktor naczelny miesięcznika „Teatr”

Profesor Instytutu Badań Literackich PAN.

STRONA INTERNETOWA

www.teatr-pismo.pl