Konferencje
BADANIA MYŚLI POZAEUROPEJSKIEJ W POLSCE
Katedra Teorii Kultury i Międzykulturowości w Instytucie Nauk o Kulturze i Religii na Wydziale Nauk Humanistycznych UKSW zaprasza na konferencję Badania myśli pozaeuropejskiej w Polsce. Tradycje - stan rzeczy – perspektywy, która odbędzie się 14 czerwca 2021 r. w godzinach od 9.00 do 19.00 w trybie online. Dostęp do konferencji:
* przez platformę Cisco Webex:
https://uksw.webex.com/uksw/onstage/g.php?MTID=e1d1c13bde73154dd9f456f07...
* live stream na facebookowym profilu Instytutu Nauk o Kulturze i Religii:
https://www.facebook.com/Instytut-Nauk-o-Kulturze-i-Religii-101219362108315
23 maja 2018 br. na Uniwersytecie w Genui odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pod tytułem Cent’anni di filosofia e di cultura polacca / Sto lat myśli i kultury polskiej, zorganizowana w ramach umowy o współpracy bilateralnej między Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie a Universita’ degli Studi di Genova.
Konferencja stanowiła podsumowanie projektu Biblioteka Kultury Polskiej prezentującego włoskie edycje najważniejszych dzieł humanistyki polskiej XX wieku, a autorami jej koncepcji i głównymi realizatorami byli prof. UKSW dr hab. Anna Czajka i prof. Gerardo Cunico. Otwarcia konferencji dokonał Rektor Uniwersytetu w Genui prof. Paolo Comanducci, pozdrowienia do uczestników skierowali Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych UNIGE prof. Michele Marsonet i Prodziekan WNH UKSW dr hab. Dorota Muszytowska.
W ramach paneli dyskusyjnych prezentowana była i dyskutowana działalność naukowa i sylwetki Antoniny Kłoskowskiej, Stanisława Brzozowskiego, Jana Białostockiego, Władysława Stróżewskiego i Marii Ossowskiej.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele władz WNH UKSW i UNIGE, Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie p. Adrianna Siennicka, Dyrektor Stacji Naukowej PAN w Rzymie prof. Piotr Salwa oraz wybitni badacze z różnych ośrodków naukowych Polski i Włoch. Konferencja stała się okazją do upowszechnienia wiedzy o humanistyce polskiej i jej uobecnienia w humanistyce europejskiej, a także do pogłębienia współpracy pomiędzy UKSW i UNIGE.
Dr Julia Krauze
KONFERENCJE I SPOTKANIA NAUKOWE
towarzyszące konstytuowaniu się kulturoznawstwa na WNH UKSW
2011
15 listopada 2011
Doświadczenie estetyczne międzykulturowości religijnej
spotkanie z fotografką i pisarką Moniką Bułaj
z udziałem ks. prof. Jarosława Różańskiego i prof. Jacka Kopcińskiego
plakat
2011
15 listopada 2011
Doświadczenie estetyczne międzykulturowości religijnej
Spotkanie z fotografką i pisarką Moniką Bułaj z udziałem ks. Prof. Jarosława Różańskiego i prof. Jacka Kopcińskiego
plakat
2012
17 stycznia 2012 r.
Narodziny, rozwój i perspektywy badawcze
kulturoznawstwa polskiego
spotkanie z prof. Andrzejem Mencwelem
29 lutego 2012 r.
INNY / JA. O praktykowaniu etosu pogranicza
spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim, dyrektorem ośrodka „Pogranicze” w Sejnach.
11 grudnia 2012 r.
Wojny kulturowe dzisiaj
wykład prof. J. Burszty i dyskusja.
dotyczące badań i studiów międzykulturowości
2010
2 czerwca 2010 r.
Kultury świata w dialogu
Konferencja z udziałem N. Pawlak (UW), M. Religi, K. Pachniak (UW), K. Gawlikowskiego (SWPS), P. Boskiego (SWPS) i innych przedstawicieli różnych uczelni w Polsce.
plakat
2013
Konferencja międzynarodowa Wielkie Księgi ludzkości, z udziałem m.in. ks. M. Bały, K.-J. Kuschela (Uniwersytet w Tybindze), G. Cunico (Uniwersytet w Genui).
plakat
Konferencja zorganizowana w Instytucie Filologii Klasycznej i Kulturoznawstwa Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW stanowiła ważny nowy etap rozwoju dydaktyki i badań na kulturoznawstwie WNH UKSW, a także wpisywała się w niezbędne we współczesnych praktykach akademickich formy współpracy międzywydziałowej, międzyuczelnianej, międzynarodowej i międzyśrodowiskowej. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Wydziału Teologicznego i Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej, Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, przedstawiciele Uniwersytetu w Tybindze i Uniwersytetu w Genui, studenci różnych wydziałów naszej uczelni i UW, przedstawiciele środowiska dziennikarskiego i menedżerskiego.
„Wielkie Księgi Ludzkości” to nawiązanie do odbytej w czerwcu 2010 r. konferencji „Kultury świata w dialogu” oraz kontynuacja i pogłębienie jej założeń. O ile „Kultury” stanowiły zwieńczenie pierwszych trzech lat studiów na kulturoznawstwie WNH UKSW i przeprowadzenie na nim nowych w skali krajowej przedmiotów takich jak Wprowadzenie do problematyki międzykulturowości i dialogu kultur oraz Wielkie kultury świata (wykład prowadzony we współpracy z najwybitniejszymi badaczami w swej dziedzinie z UW i SWPS), to konferencja z 2013 r. zwieńczyła przeprowadzenie studiów II stopnia i całego dwustopniowego cyklu nowych studiów kulturoznawstwa na naszej uczelni oraz przeprowadzenia nowych przedmiotów: Podstawy dialogu-polilogu kultur i Wielkie Pisma ludzkości (we współpracy z UW). Obydwie konferencje reprezentują kolejne etapy dydaktyki i badań na nowym polu rzeczywistości, którego badanie i przekazywanie tej wiedzy stanowi aktualny wymóg humanistyki. Chodzi tu o pole międzykulturowości i studia międzykulturowości; struktury studiów międzykulturowych są, wraz ze zmieniającym się paradygmatem badań, wymagane na większości uczelni na świecie, i, co warte podkreślenia, nie tylko humanistycznych.
Konferencję otworzyli Prorektor ks. prof. Maciej Bała- Wprowadzenia do obrad ze wskazaniem na miejsce konferencji w budowaniu kulturoznawstwa WNH UKSW, którego wyróżnikiem od początku jest międzykulturowość, dokonała prof. Anna Czajka-Cunico. Przedstawiła ona szczególną problematykę symultanicznego czytania Wielkich Ksiąg w sytuacji współistnienia w jednej przestrzeni osób przynależących do różnych tradycji. Prof. Czajka-Cunico wskazała na nową sytuację otwierania się coraz to nowszych wymiarów kulturowych rzeczywistości i konieczność ich ujmowania w trzech aspektach: jako stale poszerzającej się wiedzy o rzeczywistości, w perspektywie zadania rozumienia inności i różnorodności oraz jako etosu działania. Wokół tych aspektów ujmowania międzykulturowości uorganizowany był przebieg konferencji.
Część pierwszą konferencji wypełniły wypowiedzi panelowe wykładowców przedmiotu Wielkie Pisma Ludzkości, którzy w semestrze zimowym 2013 przedstawili na wykładach kursorycznych podstawowe wiadomości dotyczące poszczególnych Ksiąg. Wypowiedzi panelowe miały służyć uwypukleniu szczególnych aspektów obecności Ksiąg w różnych kulturach. I tak dr Monika Nowakowska (UW) mówiła w swym wystąpieniu Kto mówi do kogo? Wielkie Księgi w tradycjach Indii o sposobach przekazywania ksiąg indyjskich, podkreślając wagę w nich słowa poetyckiego zwróconego przez autorów do Boga. Prof. Marek Mejor (UW) w wystąpieniu Słowo Buddy wskazywal głównie na stosunek ?słowa mówionego? do ?słowa pisanego? w rozwoju buddyzmu. Prof. dr Krzysztof Gawlikowski zwrócił uwagę na zjawisko odwoływania się do konfucjanizmu i jego Ksiąg 1 700 milionów mieszkańców Chin, Japonii, Korei i Wietnamu, a zatem członków wspólnot o dominującym obecnie znaczeniu ekonomicznym w świecie. Nowy Konfucjanizm reprezentowany przez Azjatów działających w wymiarze globalnym z niezwykłą ekonomiczną i organizacyjną skutecznością wymaga pilnego poznania i interpretacji oraz konfrontacji z tradycją zachodnią. Dr hab. Anna Kuśmirek z Katedry Filologii Biblijnej Wydziału Teologicznego UKSW skupiła się na aramejskich tłumaczeniach Biblii Hebrajskiej czyli targumach i ich szczególnym statusie we wspólnocie żydów Palestyny (wystąpienie Starożytne żydowskie przekłady Biblii Hebrajskiej i ich status w wczesnym judaizmie). Rola Koranu i hadisów w cywilizacji muzułmańskiej to tytuł wypowiedzi prof. Katarzyny Pachniak z UW, skoncentrowanej na hadisach czyli opowieściach o proroku Mahomecie i ich roli, na tle Koranu, w kulturze muzułmańskiej.
W centrum konferencji znajdował się wykład gościa z Wydziału Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Tybindze, prof. dra Karla-Josefa Kuschla. Prof. Kuschel reprezentuje jedno z najsilniejszych tak w przeszłości, jak i współcześnie środowisk teologicznych i humanistycznych na świecie, jego wystąpienie stanowiło zatem nie tylko prezentacje dorobku indywidualnego, ale i mało znanego w Polsce kontekstu badań tworzonego przez środowisko tybińskie. W swoim wystąpieniu Der Koran. Erfahrungen eines Christen mit einem umstrittenen Buch gość z Tybingi przedstawił spotkanie zachodnioeuropejskiej teologii chrześcijańskiej z Koranem, odkrycie Abrahama jako praojca trzech religii monoteistycznych i próby podjęcia wyzwania duchowego, jakim jest islam.
Część popołudniową obrad, którym przewodził ks. prof. Ryszard Moń z Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej, wypełniły wykłady na temat filozoficznych lektur Biblii. Prof. dr Gerardo Cunico z Uniwersytetu w Genui, reprezentujący drugi obok tybińskiego silny, a w Polsce nieznany, ośrodek badań nad dialogiem międzyreligijnym, filozofią religii, relacjami pomiędzy filozofią, religią i literaturą, wygłosił wykład w języku angielskim Kant Reading the Bible. How a Classic Rationalist Philosopher Approached the Scriptures. Przedstawił w nim racje obecności w filozofii klasyka racjonalizmu odniesień do Biblii i wyjaśnił budzącą od lat ożywione dyskusje regułę hermeneutyki Kanta przyznającą priorytet rozumowi, wskazując jednocześnie na ograniczony przez samego Kanta zasięg obowiązywania tej reguły.
W drugim wykładzie tego popołudnia ks. prof. Maciej Bała przedstawił założenia hermeneutyki Paula Ricoeura i opartą na nich, a niekiedy w sposób znaczący wykraczającą poza nie wykładnię Biblii. Wykład Ricoeur czyta Biblię pokazał niezwykły status tej Księgi, aktualizujący się w symbolice i”żywej metaforyczności” powołującej podmiot do szukania swej tożsamości. W ożywionej dyskusji „między fakultetami” (potwierdzającej owocność konferencji o charakterze nie tylko międzywydziałowym, międzyuczelnianym, międzynarodowym, międzyśrodowiskowym, ale i interdyscyplinarnym) głos zabrali, obok panelistów i wykładowców, profesorowie R. Moń, J. Zieliński, ks. H. Seweryniak, ks. J. Różański studenci i goście z miasta.
Konferencja odbywała się w kilku językach. Uczestnicy dysponowali tekstami wykładów i ich streszczeniami w języku polskim i angielskim. Niektóre wypowiedzi były tłumaczone symultanicznie. W przerwie między wypowiedziami panelowymi student kulturoznawstwa, Maciej Klociński, wykonał program muzyczny, zawierający m.in. utwory Chopina.
Obradom towarzyszyły projekcje fotografii Moniki Bułaj z albumu Boży Ludzie, Bosz 2011, udostępnione w tym celu przez autorkę, w przeszłości studentkę naszej uczelni.
Fot. Koło Fotograficzne WNH UKSW Prof. Czajka-Cunico i prof. Kuschel
2015
20 lutego 2015 r.
Kulturoznawstwo i międzykulturowość
Panel organizowany we współpracy WNH z Polskim Towarzystwem Kulturoznawczym, z udziałem m.in. ks. M. Bały, N. Pawlak (UW), W. Kunickiego (Uniwersytet Wrocławski), J. Nikitorowicza (Uniwersytet w Białymstoku), J. Kurczewskiej (IFiS PAN)
Plakat
2019
23 września 2019 r.
Dobro i komunikacja / Il bene e la comunicazione. Il pensiero di Kant nel contesto italiano e polacco contemporaneo
sympozjum międzynarodowe we współpracy z Wydziałem Filozofii Chrześcijańskiej i Instytutem Włoskim Kultury w Warszawie
plakat
z cyklu Colloquia Biblioteki Kultury Polskiej we Włoszech
2016
3 czerwca 2016
Polskość w świecie I: Stanisław Brzozowski,
Konferencja międzynarodowa z udziałem A. Walickiego, J. Herltha, G. Cunico, S. Pieroga i in.
Plakat https://www.youtube.com/watch?v=Wv5rI71kiYA
2017
19 września 2017 r.
Polskość w świecie II: Jan Białostocki
Konferencja międzynarodowa z udziałem L. Magnaniego (Genua), J. Chrościckiego, S. Michalskiego (Tybinga), A. Nakova (Paryż), J. Grabskiego (Wiedeń) i in.
Plakat, https://www.youtube.com/watch?v=XejTuJDbZg4
2018
23 maja 2018 r., Uniwersytet w Genui
Sto lat myśli i kultury polskiej / Cento anni di filosofia
e di cultura polacca
Konferencja międzynarodowa we współpracy z Uniwersytetem w Genui
Plakat
http://filosofia.dafist.unige.it/?page_id=1191, sprawozdanie Julia Krauze załącznik
wykłady i konferencje w ramach wymiany Erasmus i umowy bilateralnej z Uniwersytetem w Genui koordynowane w Katedrze
2010
20 września 2010
La notion de plaisir dans la pensée esthétique du XVIIIe siècle
wykład inauguracyjny prof. Teresy Kostkiewiczowej, Uniwersytet w Genui, dyskusja pod przewodnictwem prof. Gerardo Cunico i Vittorio Colettiego
2011
20 września 2011
Polish republicanism. A forgotten intellectual tradition
of Polish Lithuanian Ukrainian Commonwealth
wykład prof. Krzysztofa Koehlera, Uniwersytet w Genui, wprowadzenie prof. Gerardo Cunico, udział w prezentacji prof. Francesco Surdich (Dziekan Wydziału Literatur i Filozofii), prof. Roberto Sinigaglia (Dyrektor Departamentu Historii Nowożytnej i Współczesnej)
2012
27 kwietnia 2012
Dialogo tra il gatto, la cipolla e la pietra.
Sui versi di Wisława Szymborska
wykład prof. Wojciecha Kudyby, Uniwersytet w Genui, wprowadzenie prof. Gerardo Cunico, udział w prezentacji prof. Francesco Surdich (Dziekan Wydziału Literatur i Filozofii), prof. Michele Marsonet (Dyrektor Departamentu Filozofii), prof. Roberto Sinigaglia (Dyrektor Departamentu Historii Nowożytnej i Współczesnej)
14 lutego 2012
Cultura: concetto plurale e prospettiva universale
wykład prof. Gerardo Cunico na UKSW
Philosophy and the dialogue of religions
Wykład i spotkanie robocze z prof. Gerardo Cunico we współpracy WNH z Wydziałem Filozofii Chrześcijańskiej UKSW, 12 czerwca 2012.
2014
4 lipca 2014 r.
Filozofia religii we Włoszech. Alberto Caracciolo
Wykład i spotkanie robocze z prof. Gerardo Cunico we współpracy WNH z Wydziałem Filozofii Chrześcijańskiej.
2015
11 czerwca 2015
Filosofia italiana e filosofia polacca
Wykład prof. Gerardo Cunico, UKSW, we współpracy WNH z Wydziałem Filozofii Chrześcijańskiej 11 czerwca 2015.
25 czerwca 2015r.
Polska literatura emigracyjna
wykład prof. Krzysztofa Koehlera na Uniwersytecie w Genui
2016
12 października 2016 r.
Religion as a source and remedy of evil
wykład prof. Gerardo Cunico, UKSW
2018
3 kwietnia
Translated to the natives. Polish translations of Conrad’s prose and their influence on the reception of his work
Wykład prof. Anny Szczepan-Wojnarskiej na Uniwersytecie w Genui