„W stronę międzykulturowości”
W STRONĘ MIĘDZYKULTUROWOŚCI
Seria prezentuje prace z zakresu badań kultur, problematyki dialogiczności i polilogów, dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego, relacji międzykulturowych polsko-włoskich, obecności polskiej w kulturze światowej, filozofii międzykulturowej
redaktor serii prof. ucz. dr hab. Anna Czajka-Cunico
Rada naukowa:
Gerardo Cunico (Genua)
Raúl Fornet-Betancourt (Akwizgran/Barcelona)
Krzysztof Gawlikowski (Warszawa)
Jerzy Nikitorowicz (Białystok)
Nina Pawlak (Warszawa)
Alberto Pirni (Pisa)
Johann Schelkskorn (Wiedeń)
Christoph Schwöbel (Tybinga/ St. Andrea)
Mamoru Takayama (Tokio)
Mohammed Turki (Tunis)
Niels Weidtmann (Tybinga)
Sabine Wilke (Seattle)
w serii opublikowano:
Tom 1. Kultury świata w dialogu, red. A. Czajka, Warszawa 2012.
Książka zawiera rozważania na temat uprawiania badań nad kulturą w epoce wielo- i międzykulturowości i wypracowane w nich ramy ujęć kultur pozaeuropejskich, prezentacje (w pigułce) wielkich kultur świata (Afryka, Chiny, Japonia, kultury islamu) autorstwa wybitnych ich polskich znawców, dyskusje na temat potencjałów dialogiczności zawartych w poszczególnych kulturach, a wreszcie podsumowujące studia ekspertów na temat wielo- i międzykulturowości.
Tom 2. Wielkie Księgi ludzkości, red. A. Czajka, oprac. tekstów M. Woźniewska-Działak, Warszawa 2013.
Tom traktuje o znaczeniu Wielkich Ksiąg w kulturach świata w różnorodności ich rozwojów historycznych i współczesnych sytuacji. Zawiera prezentację wiedzy (w pigułce) na temat Wielkich Ksiąg (buddyjskich, Ksiąg Chin, Indii, judaizmu, islamu) autorstwa wybitnych ich polskich znawców oraz pogłębione studia na temat problematyki interpretacji widzianej w perspektywie międzynarodowej. Stawia pytanie o możliwość symultanicznego czytania Ksiąg w wielo- i międzykulturowym świecie.
Tom 3. Anna Czajka, Międzykulturowość i filozofia, Warszawa 2016.
W książce zaprezentowane są i dyskutowane stanowiska filozofii międzykulturowej, słabo dotąd w Polsce obecnej, podejmującej problemy humanistyki i innych nauk w odniesieniu do różnych kulturowych tradycji myślenia. Zawiera także studia na temat wprowadzania aspektu międzykulturowego do humanistyki.
Tom 4. Polska i Włochy w dialogu kultur/ La Polonia e Italia nel dialogo tra le culture, red. M. Woźniewska-Działak, L. Masi, E. Nicewicz-Staszowska, Warszawa 2017.
Tom zawiera studia na temat relacji kulturowych polsko-włoskich.
Tom 5. Colloquia Biblioteki Kultury Polskiej we Włoszech. Polskość w świecie II: Stanisław Brzozowski, red. A. Czajka / D. Dąbrowska / M. Woźniewska-Działak, Warszawa 2018.
Tom zawiera studia przedstawiające twórczość Stanisława Brzozowskiego z perspektywy humanistyki polskiej i perspektyw humanistyk zagranicznych.
Tom 6. Odmiany dialogiczności w kulturze, red. D. Dąbrowska, Warszawa 2019.
Tom 7. Anna Czajka, Kultura jako rozmowa. Problemy porozumienia międzykulturowego i
międzyreligijnego, Warszawa 2020.
Książka podejmuje dyskusję nad współczesną humanistyką i jej deficytami. Wskazuje się na możliwość jej odnowy przez nawiązanie do głównych elementów myśli o kulturze: dialogiczności (rozmowy), poezji (obrazu), przekładu.
w przygotowaniu:
Tom 8. Anna Czajka, Międzykulturowe postaci humanistyki.
Tom 9. Filozofia międzykulturowa, wybór tekstów, red. Anna Czajka, Raul Fornet-Betancourt.
Tom 10. Badania kultur w Polsce i Niemczech, red. A. Czajka, Niels Weidtmann.
Tom 11. O braterstwie i solidarności. Najnowsze prace włoskich filozofów religii, red. A. Czajka, Francesco Camera, Roberto Celada Ballanti et al.
Seria prowadzona przez Katedrę Teorii Kultury i Międzykulturowości Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW w Warszawie