Konwersatorium "English and Anglophone Literatures (XX-XXI c.): Major Trends"

Szanowni Państwo,

w dniach od 5 do 16 listopada br. na Wydział Nauk Humanistycznych UKSW przyjedzie z cyklem wykładów pt: English and Anglophone Literatures (XX-XXI c.): Major Trends Prof. Petia Tsoneva z Uniwersytetu im. Cyryla i Metodego w Wielkim Tyrnowie w Bułgarii. Jak sama autorka tłumaczy:

The course entitled English and Anglophone Literatures (XX-XXI c.): Major Trends aims to raise student awareness of major literary and cultural trends that have dominated the literary landscape of the last two centuries. It offers a glimpse of a variety of historical, cultural and political situations and literary responses to them in an effort to investigate the role of literature in reading and interpreting factual reality. Specifically, the course focuses on English and Anglophone writing thus offering an alternative approach, starting with but moving away from well-established authors to authorial voices that often come from ethnic “peripheries”. Bringing all perspectives together is a necessary tool that will help expand the way we assess difference and think beyond borderlines.

Przedmiot dedykowany jest studentom studiów doktoranckich, magisterskich oraz licencjackich wszystkich kierunków studiów naszego Uniwersytetu( tzw. Ogun). Językiem wykładowym jest język angielski. Zaliczenie przedmiotu równoznaczne jest z uzyskaniem 5 punktów ECTS. Zajęcia prowadzone będą w sali 053 (łącznik - Kasmpus Dewajtis) pomiędzy godz 16.45 a 20.00 aby nie kolidowały z zajęciami obligatoryjnymi.

Zapisy przez system USOS lub podczas pierwszych zajęć w dniu 05.11.2018 , g.16.45, s. 053. (łącznik - Kampus Dewajtis) Kryteria zaliczenia przedmiotu: obecność, aktywność, prezentacja zaliczeniowa.

koordynator wizyty

Dr Piotr Dejneka